CUP SCHEDULE 2011
Last updated 10/14/11 09:06:31 AM

Games Scheduled for 4/17/2011
Home Teams Underlined

Referee's Cup (A Division) Final:
Sporting Club 0-0 (3-5 PK) IFC Ajax- 9am - Gilman South in Berkeley


Games Results for 
4/10/2011
Commissioner's Cup (B Division) Final: Africari Deep Roots 1-2 Africari Walia - 9am Gabe East in Berkeley
'D' Cup Final (D Division): F.C. Dahlak 3-1 Clayton Town - 11am - Gabe East in Berkeley
Referee's Cup (A Division) Semifinal:
IFC Ajax 2-1 Rovers - 9am - Gilman South in Berkeley

Referee's Cup (A Division) Semifinal: Polonez 1-2 Sporting Club - 11am - Gilman South in Berkeley

Games Results for 4/3/2011
Association Cup Final: Sporting Club 5-0 Africari Deep Roots - 11am - Gilman South in Berkeley
Keith Bower Cup (+40) Final: Shamoofee 5-2 Montclair - 9am - Gilman South in Berkeley

'D' Cup Semifinal (D Division): F.C. Dahlak 6-1 Vallejo S.C. - 11am - Gabe East in Berkeley
'D' Cup Semifinal (D Division): ASC Sports Boys 2-4 Clayton Town - 9am - Gabe East in Berkeley


Games Results for 3/27/2011
Association Cup Semifinal: IFC Ajax 0-1 Sporting Club - 9am - Kennedy High School all-weather field in Richmond
Association Cup Semifinal: Africari Deep Roots 1-0 American International - 11am - Kennedy High School all-weather field in Richmond
Senior's Cup (C Division) Final: Oakland Defiant 3-0 Berkeley Fog - 9am - Gilman South in Berkeley
Keith Bower Cup (+40) Semifinal: Shamoofee 2-1 Berkeley Seniors - 11am - Gilman South in Berkeley

Games Results for 
3/20/2011
Association Cup Quarterfinal: Sporting Club (A) 1-1 (3-2 pk)  Africari Walia (B) - 9am - Gilman South in Berkeley
Commissioner's Cup (B Division) Semifinal: Africari Deep Roots 3-0 ASC Juventus - 9am - Kennedy High School all-weather field in Richmond
Keith Bower Cup (+40) Semifinal: Clayton Wanderers 0-5 Montclair FC - 11am - Gilman South in Berkeley

Games Results for 3/13/2011
Association Cup Quarterfinal: IFC Ajax (A) 8-0 Starry Plough (C) - 9am - Kennedy High School all-weather field in Richmond
Association Cup Quarterfinal: American International (B) 3-0 Berkeley Fog (C) - 11am - Gilman South in Berkeley
Association Cup: Sporting Club (A) 2-1 (gg) Rovers (A) - 9am - Gilman South in Berkeley
Keith Bower Cup (+40): Shamoofee 3-1 Polonez White Eagles - 9am - Gabe East in Berkeley
Keith Bower Cup (+40): Berkeley Seniors 2-1 Alameda Old Boys - 11am - Mills College in Oakland
Keith Bower Cup (+40): Montclair FC 4-1 The Crown Wizards - 9am - Mills College in Oakland
Keith Bower Cup (+40): Africari Big Time 0-1 Clayton Wanderers - 11am - Kennedy High School all-weather field in Richmond

Games Results for 
3/6/2011
Association Cup Quarterfinal: Africari Deep Roots (B) 3-1 Alameda Athletic (B) - 9am - Kennedy High School all-weather field in Richmond
Association Cup:
Starry Plough (C) 2-1 (gg) Clayton Town (D) - 9am - Gilman South in Berkeley
Association Cup: IFC Ajax (A) 3-0 (ff) Shamoofee (+40) - Forfeit - No Field Assigned
Association Cup: Berkeley Fog (C) 4-1 Alameda Celtic (B) - 11am - Kennedy High School all-weather field in Richmond

Commissioner's Cup (B Division) Semifinal: Africari Walia 3-0 American International - 11am - Gilman South in Berkeley

Games Results for 2/27/2011
Association Cup: Polonez (A) 2-4 Rovers (A) - 9am - Gilman South in Berkeley
Association Cup: The Crown (A) 4-5 (gg) Shamoofee (+40) - 11am - Gilman South in Berkeley
Association Cup: Clayton Town (D) 1-1 (3-0 pk) ASC Real (D) - 12pm - Gilman North in Berkeley
Association Cup: Alameda Athletic (B) 3-0 Berkeley Juniors (B) - 11am - Kennedy High School all-weather field in Richmond
Association Cup: Africari deep Roots (B) 3-1 Moraga (A) - 9am - Kennedy High School all-weather field in Richmond
Senior's Cup (C Division) Semifinal: Walnut Creek United 1-3 Oakland Defiant - 11am - Krueger Park in Concord
Keith Bower Cup (+40): Polonez White Eagles 9-0 ASC Santos - 9am - Hillcrest North in Concord
Keith Bower Cup (+40): Clayton Wanderers 3-0 (ff)  RAP United - 11am - Hillcrest North in Concord


Games Results for 2/20/2011
Association Cup:
Walnut Creek United (C) 2-4 American International (B) - 9am - Gilman South in Berkeley
Association Cup: Africari Deep Roots (B) 3-0 (ff) Europe FC (D) - Forfeit - No Field Assigned
Association Cup:
Africari Walia (B) 3-0 Alameda United (B) - Forfeit - No Field Assigned

Games Results for 
2/13/2011
Association Cup:
Montclair FC (+40) 0-5 Africari Walia (B) - 9am - Mills College in Oakland
Association Cup:
Rovers (A) 4-1 Alameda Old Boys (+40) - 9am - Gilman South in Berkeley
Association Cup: FC United (C) 0-3 Sporting Club (A) - 10am - Gilman North in Berkeley
Association Cup: Starry Plough (C) 2-2 (4-3 pk) Berkeley Seniors (+40) - 12pm - Gilman North in Berkeley
Association Cup:
IFC Ajax (A) 3-0 (ff) Concord FC (C) - 9am - Kennedy High School grass field in Richmond
Association Cup:
Africari Big Time (+40) 2-3 The Crown (A) - 11am - Kennedy High School grass field in Richmond
Association Cup:
ASC Sports Boys (D) 1-2 Alameda Celtic (B) - 11am - Krueger Park in Concord
Association Cup: American International (B) 3-1 F.C. Dahlak (D) - 9am - Krueger Park in Concord
Association Cup: The Crown Wizards (+40) 0-1 Alameda Athletic (B) - 9am - Hillcrest North in Concord
Association Cup: Clayton Wanderers (+40) 1-2 Berkeley Juniors (B) - 11am - Hillcrest North in Concord

Association Cup: ASC Juventus (B) 0-4 Africari Deep Roots (B) - 11am - Gilman South in Berkeley
Association Cup: Polonez White Eagles (+40) 4-7 Alameda United (B) - 11am - Hillcrest South in Concord


Games Results for 2/6/2011
Association Cup: Alameda United (B) 2-0 Vallejo SC (D) - 11am - Lincoln Middle School in Alameda
Association Cup: Sporting Club (A) 2-0 Oakland Defiant (C) - 9am - Hillcrest North in Concord
Association Cup: RAP United (+40) 0-3 (ff) Starry Plough (C) - 11am - Mills College in Oakland
Association Cup: IFC Ajax (A) 10-2 Orinda SC (D) - 10am - Gilman North in Berkeley
Association Cup: Berkeley Fog (C) 1-1 (7-6 pk) Africari International (A) - 12pm - Gilman North in Berkeley
Association Cup: ASC Santos (+40) 1-10 American International (B) - 9am - Hillcrest South in Concord
Association Cup: International (A) 0-3 (ff) Walnut Creek United (C) - 11am - Hillcrest North in Concord
Association Cup: The Crown Wizards (+40) 3-2 Mt. Diablo SC (D) - 11am - Krueger Park in Concord

Games Results for 
1/30/2011
Association Cup: Alameda Celtic (B) 7-1 Cosmos (D) - 11am - Lincoln Middle School in Alameda
 Association Cup: Moraga S.C. (A) 3-0 (ff) IFC Arsenal (C) - Forfeit - No Field Assigned
Senior's Cup (C Division) Semifinal: Berkeley Fog 1-0 Starry Plough - 9am - Hillcrest South in Concord

ASSOCIATION CUP:
Association Cup Final:
Sporting Club 5-0 Africari Deep Roots - 4/3 -11am - Gilman South in Berkeley
Association Cup Semifinal (Bracket B Winner vs. Bracket A Winner) :
IFC Ajax 0-1 Sporting Club - 3/27 -  9am - Kennedy High School all-weather field in Richmond
Association Cup Semifinal (Bracket D Winner vs. Bracket C Winner) : Africari Deep Roots 1-0 American Int. - 3/27 - 11am - Kennedy High School all-weather field in Richmond



Bracket A

#1 - Vallejo (D) 0-2  Alameda United (B)
2/6 - 11am - Lincoln Middle School in Alameda
m    
  Polonez White Eagles (+40) 4-7 Alameda United (B)
2/13 - 9am - Hillcrest South in Concord
m
    Alameda United (B) 0-3  Africari Walia (B)
2/20 - Forfeit - No Field Assigned
m
  Africari Walia (B) 5-0 Montclair FC (+40)
2/13 - 9am - Mills College in Oakland
k

Sporting Club (A) 1-1 (3-2 pk) Africari Walia (B)
3/20 - 9am - Gilman South in Berkeley
 
(winner plays vs. winner Quarter Final Bracket B)

#2 - Alameda Old Boys (+40) 1-4 Rovers (A)
2/13 - 9am - Gilman South in Berkeley
m  
  Polonez (A) 4-2 Rovers (A)
2/27 - 9am - Gilman South in Berkeley
m k  
#3 - Sporting Club (A) 2-0 Oakland Defiant (C)
2/6 - 9am - Hillcrest North in Concord
m Sporting Club (A) 2-1 (gg) Rovers (A)
3/13 - 9am - Gilman South in Berkeley
 
  FC United (C)  0-3 Sporting Club (A)
2/13 - 10am - Gilman North in Berkeley
k  

Bracket B

#4 - RAP Utd (+40) 0-3 (ff) Starry Plough (C)
2/6 - 11am - Mills College in Oakland
m    
  Starry Plough (C) 2-2 (4-3 pk) Berkeley Seniors (+40)
2/13 - 12pm - Gilman North in Berkeley
m  
    Starry Plough (C) 2-1 (gg) Clayton Town (D)
3/6 - 9am - Gilman South in Berkeley 
 
  Clayton Town (D) 1-1 (4-1 pk) ASC Real (D)
2/27 - 12pm - Gilman North in Berkeley
k m
#5 - IFC Ajax (A) 10-2 Orinda (D)
2/6 - 10am - Gilman North in Berkeley
m  

IFC Ajax (A) 8-0 Starry Plough (C)
3/13 - 9am - Kennedy H.S. All-weather in Berkeley

(winner plays vs. winner Quarter Final Bracket A) 

  IFC Ajax (A) 3-0 (ff) Concord FC (C)
2/13 - 9am- Kennedy H. S. grass field in Richmond
m k
#6 - The Crown (A) 3-2 Africari Big Time (+40)
2/13 - 11am- Kennedy H. S. grass field in Richmond
m IFC Ajax (A) 3-0 (ff)  Shamoofee (+40)
3/6 - Forfeit - No Field assigned
 
  The Crown (A) 4-5 (gg) Shamoofee (+40)
2/27 - 11am - Gilman South in Berkeley
k  
       

Bracket C

#7 - Alameda Celtic (B) 7-1 Cosmos (D)
1/30 - 11am  - Lincoln Middle School in Alameda
m    
  Alameda Celtic (B) 2-1 ASC Sports Boys (D)
2/13 - 11am - Krueger Park in Concord
m  
  Berkeley Fog (C) 4-1 Alameda Celtic (B)
3/6 - 11am - Kennedy H.S. in Richmond
 
  Berkeley Fog (C) 1-1 (7-6 pk) Africari Int. (A)
2/6 - 12pm - Gilman North in Berkeley
k m
#8 - ASC Santos (+40) 1-10 American Int. (B)
2/6 - 9am - Hillcrest South in Concord
m  

American Int. (B) 3-0 Berkeley Fog (C)
3/13 - 11am - Gilman South in Berkeley

(winner plays vs. winner of  Q. Final Bracket D) 

  American International (B) 3-1 FC Dahlak (D)
2/13 - 9am - Krueger Park in Concord
m k
    Walnut Creek United (C) 2-4 American Int. (B)
2/20 - 9am - Gilman South in Berkeley
 
  International (A) 0-3 (ff) Walnut Creek United (C)
2/6 - 11am -Hillcrest North in Concord
k  

Bracket D

#9 - The Crown Wizards (+40) 3-2 Mt. Diablo (D)
2/6 - 11am - Krueger Park in Concord
m    
  Crown Wizards (+40) 0-1 Alameda Athletic (B)
2/13 - 9am - Hillcrest South in Concord
m  
  Alameda Athletic (B) 3-0 Berkeley Jrs. (B)
2/27 - 11am - Kennedy H.S. in Richmond
 
  Clayton Wanderers (+40) 1-2 Berkeley Jrs. (B)
2/13 - 11am - Hillcrest North in Concord
k m
#10 - Juventus (B) 0-4 Africari Deep Roots (B)
2/13 - 11am - Gilman South in Berkeley
m  

Africari Deep Roots (B) 3-1 Alameda Athletic (B) 
3/6 - 9am - Kennedy H.S. in Richmond

(winner plays vs. winner of  Q. Final Bracket C) 

  Africari Deep Roots (B) 3-0 (ff) Europe FC (C)
2/20 - Forfeit - No Field Assigned
m k
    Africari Deep Roots (B) 3-1 Moraga (A) 
2/27 - 9am - Kennedy H.S. in Richmond
 
  Moraga (A) 3-0 (ff) Arsenal (C)
1/30 - Forfeit - No Field Assigned
k  

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Referee's Cup (A Division)

 

(1) IFC Ajax 2-1 (4) Rovers
4/10 - 9am - Gilman south in Berkeley
(1) IFC AJAX  0-0 (5-4 pk) (2) Sporting Club
4/17 - 9am - Gilman South in Berkeley
(2) Sporting Club 2-1 (3) Polonez
4/10 - 11am - Gilman south in Berkeley


Commissioner's Cup (B Division)

(1) Africari Deep Roots 3-0 (4) ASC Juventus
3/20 - 9am - Kennedy High School All-Weather in Richmond
(1) Africari Deep Roots 1-2 (3) Africari Walia
4/10 - 9am - Gabe East in Berkeley
(2) American International 0-3 (3) Africari Walia
3/6 - 11am -  Gabe East in Berkeley


Senior's Cup (C Division)

(1) Oakland Defiant 3-1 (4) Walnut Creek United
2/27 - 11am - Krueger Park in Concord
(1) Oakland Defiant 3-0 (3) Berkeley Fog 
3/27 - 9am - Gilman South in Berkeley
(2) Starry Plough 0-1 (3) Berkeley Fog
1/30 - 9am - Hillcrest South in Concord


"D" Cup (D Division)

(1) F.C. Dahlak  6-1 (4) Vallejo S.C.
4/3 - 11am - Gabe East in Berkeley
(1) F.C. Dahlak 3-1 (3) Clayton Town 
4/10 - 11am - Gabe East in Berkeley
(2) ASC Sports Boys 2-4 (3) Clayton Town
4/3 - 9am - Gabe East in Berkeley


Keith Bower Cup (+40)

     

k

(1) Shamoofee 3-1 (8) Polonez White Eagles
3/13 - 9am - Gabe East in Berkeley
m  
(8) Polonez W.E.  9-0 (9) ASC Santos
2/27 - 9am - Hillcrest North in Concord
 (1) Shamoofee 2-1 (5) Berkeley Srs.
3/27 - 11am - Gilman South in Berkeley
m
(4) Alameda Old Boys 1-2 (5) Berkeley Srs.
3/13 - 11am - Mills College in Oakland
k

+40 Cup Championship

  (1) Shamoofee 5-2 (7) Montclair
4/3 - 9am - Gilman South in Berkeley
(3) The Crown Wizards 1-4 (6) Montclair F.C.
3/13 - 9am - Mills College in Oakland
m  
(7) C.Wanderers 3-0 (ff) (10) RAP United
2/27 - 11am - Hillcrest North in Concord
(6) Montclair F.C. 5-0 (7) C. Wanderers
3/20 - 11am - Gilman South in Berkeley
k

 m

(2) Africari Big Time 0-1 (7) Clayton Wanderers
3/13 - 11am - Kennedy H.S.A.W. in Richmond
k  

 

 


SoccerSoft 2007