CUP SCHEDULE 2018
Last updated 3/11/2018 11:09 pm


Cup Schedule for 3/18/2018
 Referee’s Cup Final: IFC Ajax vs. Oakland Defiant - 9 am – Gilman South in Berkeley
Veteran’s Cup Final: Clayton Wanderers vs. Alameda Islanders - 11 am – Gilman South in Berkeley

Cup Schedule for 3/11/2018
 Referee’s Cup Semifinal: IFC Ajax 9-1 Berkeley Juniors - 9 am – Gilman South in Berkeley

Cup Schedule for 3/4/2018
 Veteran’s Cup Semifinal: Berkeley Old Boys 4-6 Clayton Wanderers - 9 am – Gilman South in Berkeley
Veteran’s Cup Semifinal: Alameda Islanders 3-2 AFC Juventus -  11 am – Gilman South in Berkeley

Cup Results for 2/25/2018
 Association Cup Final: Berkeley Juniors (A) 3-1 100AFFC (B) - 9 am – ECCL (Emeryville Center for Community Life) in Emeryville
Vela Cup Semifinal: Rusty Plough 0-1 Walnut Creek United - 11 am – ECCL (Emeryville Center for Community Life) in Emeryville
Gray Cup Final: Africari Lions 1-0 A.F.C. Real - 9 am – Kennedy High School (Grass) in Richmond

Cup Results for 2/11/2018
Keith Bower Cup Final: Alameda Islanders (C) 1-2 Orinda S.C. (C) - 11 am - Bishop O'Dowd High School in Oakland
Commissioner’s Cup Final: Alameda Athletic 1-0 Clayton Town  - 9 am - Bishop O'Dowd High School in Oakland   
Association Cup Semifinal: I.F.C. Ajax (A) 2-2 (2-4 pk) Berkeley Juniors (A) - 9 am – ECCL (Emeryville Center for Community Life) in Emeryville
Association Cup Semifinal: Arsenal (B) 3-7 100AFFC (B) - 11 am – ECCL (Emeryville Center for Community Life) in Emeryville
Referee’s Cup Semifinal: Oakland Defiant 3-2 Rovers  - 12:00 pm – El Cerrito High School (Stadium) in El Cerrito   
Vela Cup Semifinal: Walnut Creek United 3-2 Alameda Old Boys - 9 am – Hidden Lakes Park in Martinez
Vela Cup Semifinal: Raiders 0-3 Rusty Plough - 1 pm – Bishop O'Dowd High School in Oakland
Gray Cup Semifinal: Alameda United 2-4 A.F.C. Real  - 11:15 am – Kennedy High School (Grass) in Richmond
Gray Cup Semifinal: Africari United 4-2 A.F.C. Roma  - 12:30 pm – Kennedy High School (Grass) in Richmond

Cup Results for 2/4/2018
Association Cup Quarterfinal: Berkeley Juniors (A) 3-2 Africari Deep Roots (B) - 9 am - Bishop O'Dowd High School in Oakland
Keith Bower Cup Semifinal : Wanderers (C) 1-1 (4-5 PK) Orinda S.C. (C) - 11 am - Hidden Lakes Park in Martinez
Commissioner’s Cup Semifinal: Olympic 4-4 (2-4 PK) Alameda Athletic 11 am - Bishop O'Dowd High School in Oakland


Cup Results for 1/28/2018
Association Cup: Berkeley Juniors (A) 3-2 San Pablo United (B) - 1 pm - Bishop O'Dowd High School in Oakland
Association Cup Quarterfinal: Africari United(A) 0-5 I.F.C. Ajax (A) - 9 am – ECCL (Emeryville Center for Community Life) in Emeryville
Association Cup Quarterfinal: 100 AFFC (B) 4-3 Oakland Defiant (A) - 11 am – ECCL (Emeryville Center for Community Life) in Emeryville
Association Cup Quarterfinal: Alameda Celtic (B) 1-2 Arsenal (B) - 11 am - Bishop O'Dowd High School in Oakland
Keith Bower Cup Quarterfinal: Wanderers (C) 3-0 Rusty Plough (D) - 11 am - Hidden Lakes Park in Martinez
Keith Bower Cup Semifinal: Alameda Islanders (C) 6-0 A.F.C Juventus (C) – 9 am - Bishop O'Dowd High School in Oakland
Commissioner’s Cup Semifinal: Clayton Town 8-1 Africari Deep Roots 9 am - Hidden Lakes Park in Martinez

Cup Results for 1/21/2018
Association Cup: East Bay United (A) 1-3 San Pablo United (B) - 9 am - Bishop O'Dowd High School in Oakland
Association Cup: Alameda Athletic (B) 1-7 Oakland Defiant (A) - 11 am - Bishop O'Dowd High School in Oakland
Association Cup: Napoli (B) 3-5 100 AFFC (B) - 1 pm - Bishop O'Dowd High School in Oakland
Association Cup: Rovers (A) 4-4 (1-3 PK) Africari Deep Roots (B) - 9 am – ECCL (Emeryville Center for Community Life) in Emeryville
Association Cup: F.C United (B) 1-4 Africari United (A) - 11 am – ECCL (Emeryville Center for Community Life) in Emeryville
Association Cup: I.F.C. Ajax (A) 9-1 Starry Plough (B) - 10 am - Wilder #1 in Orinda
Association Cup: Clayton Town (B) 3-6 Alameda Celtic (B) - 11 am – Hidden Lakes Park in Martinez
Association Cup: Arsenal (B) 3-1 The Crown (A) – 10:45 am – Mills College in Oakland
Keith Bower Cup Quarterfinal: Berkeley Old Boys (C) 3-3 (4-5 PK) Orinda S.C.(C) - 2 pm - El Cerrito High School (Stadium) in El Cerrito
Keith Bower Cup Quarterfinal: Bohemians S.C. (D) 1-1 (4-5 PK) Alameda Islanders (C) – 11 am – Salesian High School in Richmond
Keith Bower Cup Quarterfinal: A.F.C. Juventus (C) 4-1 Walnut Creek United (D) – 8:45 am – Mills College in Oakland
Keith Bower Cup: Wanderers (C) 4-2 Wizards (D) - 9 am - Hidden Lakes Park in Martinez


Cup Results for 1/7/2018
Association Cup: Olympic (B) 3-3 (4-5 PK) Africari United (A) - 1 pm - Bishop O'Dowd High School in Oakland
Association Cup: Alameda Athletic (B) 4-2 Sporting Club (A) - 11 am - Bishop O'Dowd High School in Oakland
Keith Bower Cup: Raiders (D) 0-0 (3-4 PK) Rusty Plough (D) - 2 pm - El Cerrito High School (Stadium) in El Cerrito
Keith Bower Cup: Berkeley Old Boys (C) 6-0 Amigos +50 - 11 am - Hidden Lakes Park in Martinez
Keith Bower Cup: A.F.C. Juventus (C) 3-1 Africari Big Time - 9 am - Hidden Lakes Park in Martinez
Keith Bower Cup: Walnut Creek United (D) 3-0  (FF) Alameda Old Boys (D) - 9 am - Acalanes High School in Lafayette
Keith Bower Cup: Alameda Islanders (C) 4-3 Azzuri (C) - 9 am - Bishop O'Dowd High School in Oakland
Keith Bower Cup: M.F.C. Redwoods (C) 0-2 Orinda S.C. (C) - 10 am - Wilder #1 in Orinda
Keith Bower Cup:
Bohemians (D) 4-2 Orient/Polonez (D) - 11 am – Salesian High School in Richmond

Association Cup 

 

San Pablo Utd (B) 1-3 East Bay Utd (B)
1/21 – 9am – Bishop O’Dowd H.S in Oakland 

m

 

 

 

 

 

 

Berkeley Juniors (A) 3-2 San Pablo Utd (B)
1/28 – 1pm – Bishop O’Dowd H.S in Oakland 

 

m

 

 

 

 

 

 

 

Africari Deep Roots (B) vs. Berkeley Jrs. (A)
2/4 – 9am – Bishop O’Dowd H.S in Oakland 

 

 

 

 

 

Rovers (A) 4-4 (1-3pk) Africari Deep Roots (B)
1/21 – 9 am  - ECCL in Emeryville

 

  k

 m

 

 

 

Olympic (B) 3-3 (4-5 PK) Africari Utd (A)
1/7 - 1 pm - Bishop O'Dowd H.S. in Oakland

 m

 

 

 

Association Cup Semifinal
I.F.C. Ajax (A) vs.
2-2 (2-4 pk)
Berkeley Juniors (A)
2/11 – 9am ECCL in Emeryville

 

 

 

F.C. United (B) 1-4 Africari Utd (A)
1/21 – 11 am - ECCL in Emeryville

 

 m

 k

 

 

 

 

 

 

Africari United (A) 0-5 IFC Ajax (A)
1/28 – 9am – ECCL in Emeryville

 

 

 

 

 

IFC Ajax (A) 9-1  Starry Plough (B)
1/21 – 10 am – Wilder #1 in Orinda

 

  k

 

 

 m

 

Sporting Club (A) 2-4 Alameda Athletic (B)
1/7 - 11am - Bishop O'Dowd H.S. in Oakland

 m

 

 

 

 

 

2018 Association Cup Final
Berkeley Juniors (A) 3-1
100 AFFC (B)

2/25 – 9am ECCL in Emeryville

 

Alameda  Athletic (B) 1-7 Oakland Defiant (A)
1/21 – 11 am – Bishop O’Dowd H.S. in Oakland

 

 m

 

 

 k

 

 

 

Oakland Defiant (A) 3-4 100 AFFC (B)
1/28 – 11am – ECCL in Emeryville

 

 

 

 

 

Napoli (B) 3-5 100 AFFC (B)
1/21 – 1 pm - Bishop O’Dowd H.S. in Oakland

 

  k

 m

 

 

 

 

 

 

 

 

Association Cup Semifinal
Arsenal (B) 3-7
100 AFFC (B)
2/11 – 11am ECCL in Emeryville

 

 

 

Town (B) 3-6 Alameda Celtic (B)
1/21 – 11am – Hidden Lakes Park in Martinez

 

 m

 k

 

 

 

 

 

Alameda Celtic (B) 1-2 Arsenal (B)
1/28 – 11am – Bishop O’Dowd H.S. in Oakland

 

 

 

 

 

Arsenal (B) 3-1 The Crown (A)
1/21 – 10:45 am – Mills College in Oakland

 

  k

 

 

 

 

Keith Bower Cup (+40) 

 

Raiders (D) 0-0 (3-4 PK) Rusty Plough (D)
1/7 - 2 pm - El Cerrito H. S. (Stadium)

 

m

 

 

 

 

 

 

Rusty Plough (D) 0-3 Wanderers (C)
1/28 – 11 am Hidden Lakes Park in Martinez

 

 

 

 

Wanderers (C) 4-2 Wizards (D)
1/21 – 9 am Hidden Lakes Park in Martinez

 

  k

 m

 

 

 

 

 

 

 

Orinda S.C. (C) 1-1 (5-4 PK) Wanderers (C)
2/4 - 11 am Hidden Lakes Park in Martinez

 

 

Berkeley Old Boys (C) 6-0 Amigos +50 (E)
1/7 - 11 am Hidden Lakes Park in Martinez

 

 m

 k

 

 

 

 

 

Berkeley Old Boys (C) 3-3 (4-5 pk) Orinda S.C. (C)
1/21 - 2 pm -  El Cerrito H. S. (Stadium)

 

 

 

 

M.F.C. Redwoods (C) 0-2 vs. Orinda S.C. (C)
1/7 – 10 am Wilder #1 in Orinda

 

  k

 

 

 m

 

 

 

 

 

 

 

2018 Keith Bower Cup Final
Alameda Islanders (C) vs. 1-2
Orinda S.C.
2/11 - 11am
Bishop O'dowd H.S. in Oakland

Alameda Islanders (C) 4-2 Azzurri (C)
1/7 - 9 am - Bishop O'dowd H.S. in Oakland

 

 m

 

 

 k

 

 

Bohemians (D) 1-1 (4-5 pk) Alameda Islanders (C)
1/21 – 11 am – Salesian High School in Richmond

 

 

 

 

Bohemians (D) 4-2 Orient Polonez (D)
1/7 – 11 am Salesian High School in Richmond

 

  k

 m

 

 

 

 

 

 

 

A.F.C. Juventus (C) 0-6 Alameda Islanders (C)
1/28 – 9 am - Bishop O'dowd H.S. in Oakland

 

 

A.F.C. Juventus (C) 3-1 Africari Big Time (C)
1/7 - 9 am Hidden Lakes Park in Martinez

 

 m

 k

 

 

 

 

A.F.C. Juventus (C) 4-1 Walnut Creek Utd (D)
1/21 –  8:45 am - Mills College in Oakland

 

 

 

 

Walnut Creek Utd (D) 3-0 (FF)
Alameda
Old Boys (D)
1/7 - 9am Acalanes High School in Lafayette

 

  k

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Referee’s Cup +30 (A) Division

I.F.C. Ajax  9-1 Berkeley Juniors
3/11 – 9am Gilman South in Berkeley

 

m

 

 

2018 Referees’ Cup Final
Oakland Defiant vs. IFC Ajax
3/18 – 9am  - Gilman South in Berkeley

Rovers 3-2 Oakland Defiant
2/11 – 12 pm –  El Cerrito H. S. Stadium in El Cerrito

 

k

 

 

 

Commissioner’s Cup +30 (B) Division

Clayton Town 8-1 Africari Deep Roots
1/28 – 9 am – Hidden Lakes Park in Martinez

 

m

 

 

2018 Commissioner’s Cup Final
Clayton Town 0-1 Alameda Athletic
2/11 – 9 am - Bishop O'dowd H.S. in Oakland

Olympic 4-4 (2-4 PK)  Alameda Athletic
2/4 - 11 am - Bishop O'dowd H.S. in Oakland

 

k

 

 


Veteran’s Cup +40 (C) Division

Berkeley Old Boys 4-6 Clayton Wanderers
3/4 - 9am  - Gilman South in Berkeley 

 

m

 

 

 

2018 Veteran’s Cup Final
Alameda Islanders vs. Clayton Wanderers
3/18 – 11 am  - Gilman South in Berkeley

Alameda Islanders 3-2 AFC Juventus
3/4 - 11am  - Gilman South in Berkeley

 

k

 

 

 

Vela Cup +40 (D) Division

Walnut Creek United 3-2 Alameda Old Boys
2/11 -
9 am - Hidden Lakes Park in Martinez

 

m

 

 

2018 Vela Cup Final
Rusty Plough 0-1 Walnut Creek United
2/25 – 11am ECCL in Emeryville

Raiders 0-3 (ff) Rusty Plough
2/11 - 1 pm - Bishop O'dowd H.S. in Oakland

 

k

 

 

 

Gray Cup +50 (E) Division

AFC Real 4-2 Alameda United
2/11 – 11:15 am Kennedy H.S. Grass in Richmond

 

m

 

 

2018 Gray Cup Final
AFC Real 0-1 Africari Lions
2/25 – 9am Kennedy High School Grass in Richmond

AFC Roma 2-4 Africari Lions
2/11 – 12:30 pm Kennedy H.S. Grass in Richmond

 

k

 

 

 

 

© SoccerSoft 2018