EBSSL Division A - 2022/2023 Standings

Last Revised: March 21, 2023
Team W L T Pts. GF GA GD Red Cards Yellow Cards Games Played Games Rem.
Rovers 11 1 0 33 43 7 +36 0 6 12 1
Oakland Defiant 8 2 3 27 48 28 +20 1 3 13 0
AFR United Deep Roots 8 4 1 25 35 18 +17 2 6 13 0
Clayton Town 6 3 2 20 24 23 +1 0 17 11 2
Alameda Celtic 6 6 0 18 39 36 +3 0 5 12 1
IFC Ajax 5 6 0 15 27 27 0 2 6 11 2
Olympic Peru 4 7 2 14 23 31 -8 1 17 13 0
Starry Plough 4 8 1 13 18 44 -26 0 7 13 0
Alameda Athletic 3 8 2 11 22 37 -15 0 4 13 0
The Crown 1 11 1 4 9 37 -28 0 0 13 0

EBSSL Division A - 2022/2023 Game Schedule

Last Revised: March 21, 2023
Date Home Team Visiting Team Field Time Score
Sep. 11 AFR United Deep Roots Starry Plough Gabe East in Berkeley 9am 3 : 1
Sep. 11 IFC Ajax Olympic Peru Gilman North in Berkeley 9am 3 : 1
Sep. 11 Alameda Celtic Rovers Gilman South in Berkeley 11am 1 : 2
Sep. 11 The Crown Alameda Athletic Osage Station Park in Danville 11am 0 : 0
Sep. 11 Clayton Town Oakland Defiant Gilman North in Berkeley 11am 3 : 4
Sep. 18 IFC Ajax AFR United Deep Roots Gilman North in Berkeley 9am 2 : 1
Sep. 18 Alameda Celtic Alameda Athletic Gilman North in Berkeley 11am 6 : 0
Sep. 18 Clayton Town The Crown Osage Station Park in Danville 11am 6 : 3
Sep. 18 Oakland Defiant Rovers Gilman South in Berkeley 11am 0 : 4
Sep. 18 Starry Plough Olympic Peru Gilman East (Grass) in Berkeley 12pm 3 : 2
Sep. 25 Rovers AFR United Deep Roots Gilman South in Berkeley 9am 4 : 0
Sep. 25 Oakland Defiant Starry Plough Gilman North in Berkeley 9am 10 : 1
Sep. 25 Olympic Peru Alameda Celtic Gilman North in Berkeley 11am 4 : 5
Sep. 25 Clayton Town Alameda Athletic Gilman South in Berkeley 11am 2 : 1
Oct. 2 IFC Ajax Alameda Celtic Gilman North in Berkeley 9am 8 : 0
Oct. 2 Alameda Athletic Rovers Gilman South in Berkeley 9am 0 : 9
Oct. 2 AFR United Deep Roots Clayton Town Gilman South in Berkeley 11am 1 : 2
Oct. 2 Olympic Peru Oakland Defiant Gilman North in Berkeley 11am 1 : 1
Oct. 2 The Crown Starry Plough Osage Station Park in Danville 11am 0 : 3 Forfeit
Oct. 9 Rovers IFC Ajax Gilman North in Berkeley 9am 4 : 0
Oct. 9 Starry Plough Clayton Town Gilman South in Berkeley 9am 2 : 2
Oct. 9 Alameda Celtic AFR United Deep Roots Gilman North in Berkeley 11am 2 : 5
Oct. 9 The Crown Oakland Defiant Osage Station Park in Danville 11am 2 : 4
Oct. 9 Olympic Peru Alameda Athletic Gilman East (Grass) in Berkeley 12pm 5 : 1
Oct. 16 Alameda Athletic IFC Ajax Gilman North in Berkeley 9am 2 : 4
Oct. 16 The Crown AFR United Deep Roots Osage Station Park in Danville 11am 0 : 3
Oct. 16 Olympic Peru Clayton Town Gilman East (Grass) in Berkeley 12pm 1 : 2
Oct. 23 The Crown Rovers Gabe East in Berkeley 1pm 0 : 3 Forfeit
Oct. 23 IFC Ajax Starry Plough Gilman North in Berkeley 9am 0 : 3
Oct. 23 Alameda Athletic Oakland Defiant Gilman South in Berkeley 9am 1 : 1
Oct. 23 Alameda Celtic Clayton Town Gilman South in Berkeley 11am 4 : 0
Oct. 23 AFR United Deep Roots Olympic Peru Gilman East (Grass) in Berkeley 12pm 1 : 1
Oct. 30 Alameda Athletic AFR United Deep Roots Gilman South in Berkeley 9am 1 : 4
Oct. 30 Oakland Defiant IFC Ajax Gilman North in Berkeley 9am 5 : 0
Oct. 30 The Crown Olympic Peru Osage Station Park in Danville 11am 1 : 2
Oct. 30 Starry Plough Alameda Celtic Gilman South in Berkeley 11am 0 : 9
Oct. 30 Clayton Town Rovers Gilman East (Grass) in Berkeley 12pm 2 : 1
Nov. 6 Olympic Peru Rovers Gilman South in Berkeley 9am 1 : 3
Nov. 6 Clayton Town IFC Ajax Gilman North in Berkeley 9am 2 : 1
Nov. 6 The Crown Alameda Celtic Osage Station Park in Danville 11am 2 : 4
Nov. 6 Oakland Defiant AFR United Deep Roots Gilman South in Berkeley 11am 3 : 1
Nov. 6 Starry Plough Alameda Athletic Gilman East (Grass) in Berkeley 12pm 3 : 1
Nov. 13 IFC Ajax The Crown Gilman North in Berkeley 9am 3 : 0 Forfeit
Nov. 13 Rovers Starry Plough Gilman South in Berkeley 9am 3 : 0 Forfeit
Nov. 13 Alameda Celtic Oakland Defiant Gilman North in Berkeley 11am 1 : 5
Dec. 4 Oakland Defiant Clayton Town Gilman North in Berkeley 11am 3 : 3
Dec. 11 Olympic Peru AFR United Deep Roots MLK Park in Richmond 9am 0 : 3
Dec. 11 Starry Plough Alameda Athletic MLK Park in Richmond 11am 0 : 4
Dec. 18 Rovers Oakland Defiant Gilman North in Berkeley 12pm 4 : 2
Jan. 8 Alameda Celtic IFC Ajax Gilman South in Berkeley 9am 3 : 2
Jan. 8 Olympic Peru Alameda Athletic MLK Park in Richmond 9am 0 : 7
Jan. 8 Starry Plough The Crown MLK Park in Richmond 11am 0 : 1
Jan. 22 AFR United Deep Roots Starry Plough MLK Park in Richmond 9am 7 : 1
Jan. 22 Clayton Town Rovers Gilman North in Berkeley 12pm 0 : 2
Jan. 29 Olympic Peru The Crown MLK Park in Richmond 9am 3 : 0 Forfeit
Jan. 29 AFR United Deep Roots Alameda Athletic MLK Park in Richmond 11am 3 : 1
Jan. 29 Alameda Celtic Oakland Defiant Gilman North in Berkeley 12pm 3 : 4
Feb. 5 Oakland Defiant IFC Ajax Gilman South in Berkeley 9am 6 : 4
Feb. 5 Starry Plough Olympic Peru Gilman North in Berkeley 10am 1 : 2
Feb. 5 Alameda Celtic Rovers Gilman North in Berkeley 12pm 1 : 4
Mar. 12 The Crown Alameda Athletic TBA in TBA TBA 0 : 3 Forfeit
Mar. 12 The Crown AFR United Deep Roots TBA in TBA TBA 0 : 3 Forfeit
Apr. 2 Clayton Town IFC Ajax TBA in TBA TBA :
Apr. 2 Rovers IFC Ajax TBA in TBA TBA :
Apr. 2 Alameda Celtic Clayton Town Gabe East in Berkeley 9am :
SoccerSoft 1994-2023